VOLKTEK-Logo-new-taglineMediaKonvertraruk_web

banner3

Mediakonverter VOLKTEK – 100 Mbps

 

Mediakonvertern konverterar mellan vanligt kopparkablage (CAT5/6) och fiberkablage. Kopparsidan kan konfigureras för fast eller automatisk hastighet och duplex.. Konvertern kan användas fristående eller monteras i kabinett för 1, 4 eller 12 konvertrar.

Lämpar sig för alla Ethernet och IP-tillämpningar inkl IP-TV och VLAN, konvertern hanterar paket på upp till 16348 Bytes.

Spänningsmatning sker med extern AC-adapter om man önskar inbyggd AC-adapter monteras konvertern i kabinett NXF-711. Garanti 5 år

NXF-742_web

NXF-742MC 10/100 To 100Base-FX Converter, SC 
NXF-742SC-30 10/100 To Single mode 100Base-FX Converter, SC - 30Km
NXF-742SC-60 10/100 To Single mode 100Base-FX Converter, SC - 60Km
NXF-708MCSC-30 100Base-FX Multimode to SingleMode Converter, SC-SC - 30Km
NXF-742TS-20 10/100 To 100Base-FX Converter, SingleFiber, TX-1310/RX-1550 - 20Km
NXF-742RS-20 10/100 To 100Base-FX Converter, SingleFiber, TX-1550/RX-1310 - 20Km

Mediakonverter VOLKTEK – Gigabit

 

Mediakonvertern konverterar mellan vanligt kopparkablage (CAT5/6) och fiberkablage. Konvertern kan användas fristående eller monteras i kabinett för 1, 4 eller 12 konvertrar. Konvertern hanterar paket på upp till 16348 Bytes.

Spänningsmatning sker med extern AC-adapter om man önskar inbyggd AC-adapter monteras konvertern i kabinett NXF-711.

NGF-741_web

NGF-741MC 1000-T to Multimode 1000Base-SX/LX Converter, SC 
NGF-741SC 1000-T to Single mode 1000Base-LX Converter, SC - 10Km
NGF-741SC-40 1000-T to Single mode 1000Base-LX Converter, SC - 40Km
NGF-728MCSC 1000Base-SX/LX Multimode to SingleMode Converter, SC-SC - 10Km

 

Mediakonverter VOLKTEK – Gigabit med utbytbar fibermodul

 

Mediakonvertern konverterar mellan vanligt kopparkablage (CAT5/6) och fiberkablage. Konvertern kan användas fristående eller monteras i kabinett för 1, 4 eller 12 konvertrar. Spänningsmatning sker med extern AC-adapter om man önskar inbyggd AC-adapter monteras konvertern i kabinett NXF-711. Garanti 5 årPaketstorlek Max 1536 Bytes

NGF-762_web

NGF-762 10/100/1000-T till SFP-slot (komplettera med SFP-modul nedan)
GBM-104 SFP-modul (mini-GBIC), Multimode
GBM-104-10 SFP-modul (mini-GBIC), Singlemode LX, SC -10km
GBM-104-30 SFP-modul (mini-GBIC), Singlemode LX, SC -30km

 

Chassin för VOLKTEK Mediakonverter – utan övervakning

 

VOLKTEK tillhandahåller kabinett för 1, 4 eller 12 konvertrar ur VOLKTEK’s NXF, NGF, NWT och NAF-serier. De två större är avsedda för 19” rackmontage och fästvinklar för detta ingår. 

 

NXF-719

NXF-717

NXF-711

Antal konvertrar

12

4

1

Felsökning

Lysdioder; 3 för fläktar, 2 för kraft, 12 för konvertrar

Lysdioder; 1 för kraft, 4 för konvertrar

 

Dimension

430 x 299 x 133 mm (EIA 3U)

440 x 240 x 44 mm (EIA 1U)

180 x 131,5 x 44,3 mm 

Vikt

9 kg med 1 kraftaggregat och 12 konvertrar

3,9 kg med 4 konvertrar

1,0 kg med konverter

NXF-719_web

NXF-719 12 portars Converter Chassi 19” VOLKTEK 
MPS-75R Extra kraftaggregat för NXF-719, 75W 
NXF-717 4 portars Converter Chassi 19” VOLKTEK 
NXF-711 1 ports Converter Chassi VOLKTEK 

 

VOLKTEK Mediakonvertrar för montering i chassi – med övervakning

 

Chassit NMF-736+ har plats för 18 konverterkort ur VOLKTEK’s NMF-serier samt övervakningsmodulen NMF-759A. NMF-736+ är avsett för 19” rackmontage och fästvinklar för detta ingår. Vid leverans är chassit utrustat med tre fläktar och ett kraftaggregat, ett extra kraftaggregat kan monteras för extra säkerhet (redundans och lastbalansering). Kraftaggregaten är av hot-swap typ vilket innebär att de kan bytas under drift vilket självfallet även gäller konvertrarna i chassit. För mindre installationer erbjuds ett chassi med plats för 4 konverterkort i samma serie.

NMF-736_web

NMF-736+ 18 portars Chassi för konverterkort, 19”
MPS-150R Extra kraftaggregat för NMF-736+, 150W 
NMF-758 4 portars Chassi för konverterkort 19”
NMF-759A Övervakningsmodul för chassi NMF-736+/NMF-758
MF-759MC 10/100 To 100Base-FX Konverterkort, SC 
NMF-759SC 10/100 To Single mode 100Base-FX Konverterkort, SC - 30Km
NMF-759TS-20 10/100 To 100Base-FX Konverterkort, SingleFiber, TX-1310/RX-1550 - 20Km
NMF-759RS-20 10/100 To 100Base-FX Konverterkort, SingleFiber, TX-1550/RX-1310 - 20Km

 

 

VOLKTEK Scandinavia - Tel: +46 708 235292 - magnus@volktek.com.tw